Zastávka Borek - stanoviště č. 1

V obci Borek se nachází jedna zastávka Stezky poznání, kde naleznete naučnou tabuli, směrové tabule, aktuální infotabuli, trhací mapy, odpočívadlo děti a lavičku.


 

Historie:

Obec Borek leží na severu kraje Vysočina 10 km od Chotěboře směrem k Vilémovu v nadmořské výšce 424 m n. m. První zmínka o obci je z roku 1557, kdy patřila ke klášteru ve Vilémově a ležela na kupecké stezce. V letech 1850 – 1950 obec patřila do okresu Chotěboř, od roku 1961 je součástí okresu Havlíčkův Brod. Od 8. 10. 1923 je Borek samostatnou obcí. Nejvyšší bod se nachází na Dolní skále ve výšce 434 m n. m. V obci se nachází knihovna, která sídlí v budově obecního úřadu. Za zmínku určitě stojí hotel, který byl vybudován za 2. světové války Vojtěchem Hartem, jehož rodina hotel vlastnila až do roku 1974. Od té doby se v hotelu vystřídalo několik majitelů. Dlouhou dobu byl hotel uzavřen a značně zchátral. Nedávno byl nově opraven a v březnu 2002 jako hotel Harmonie znovu otevřen. Hotel nabízí příjemné posezení, pořádání večírků, svateb a oslav.

 

Zajímavá místa v okolí obce Borek

1. Kaplička a kamenný kříž

Kaplička se nachází na návsi obce a byla vystavěna z veřejné sbírky v roce 1913. Kamenný kříž se nachází u silnice ve vzdálenosti asi jednoho kilometru od obce ve směru na Vilémov. Zvětralý vápencový kříž je na klínové noze a náznakem klínového tvaru ramen a hlavy. Na odvrácené straně je patrno pět řádků nápisu gotickým písmem.

2. Borecká skalka

Borecká skála je přírodní památkou se zbytkem suchomilné pastviny s vystupujícím hadcovým podložím a s výskytem rostlinných druhů vázaných na tento specifický substrát. Vyskytují se zde dvě chráněné suchomilné rostliny, a to kuřička jarní horská a sleziník černý hadcový.

3. Lom Borek

Zatopený lom Borek je hádcový lom se zajímavým podvodním reliéfem. Maximální hloubka na Borku každým rokem o pár centimetrů vzroste a nyní je kolem 30 metrů. Díky zásahům nájemce zde najdete několik atrakcí pro potápěče. Nejznámější je vysloužilý policejní vrtulník v hloubce okolo 26 metrů. Najdete jej po levé straně lomu za schodem do nejhlubší časti. Relativní novinkou je kloubová Karosa.

© 2012 Stezka poznání

Na začátek stránky ↑