Zastávka Ostružno - stanoviště č. 2

 

V místní části obce Borek - Ostružno nalezenete jedna zastávka Stezky poznání, kde naleznete naučnou tabuli, směrové tabule, aktuální infotabuli, trhací mapy, odpočívadlo pro děti, lavičku a bedýnku s keškou.

 


 

Historie:

Ostružno je místní část obce Borek a leží na řece Doubravě ve výšce 358 m n. m. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1397, kdy patřila čtyřem bratrům z Ostrožna (Hertvík, Janek, Jan a Trojan - odtud dřívější název Ostrožno), předkům bratrů z rodu Rušínova. Ti vlastnili obec až do roku 1491, kdy ji prodali tehdejším majitelům Lichnice Trčkům z Lípy. Když v roce 1634 zemřel poslední mužský člen rodu Jan Rudolf Trčka z Lípy, byl majetek zkonfiskován a Ostružno vlastnili střídavě různí majitelé. V roce 1850 patřila obec do okresu Chotěboř, v letech 1869 - 1921 byla osadou obce Borek, v letech 1930 - 1950 to byla opět samostatná obec a od roku 1961 je Ostružno částí obce Borek v okrese Havlíčkův Brod.

V obci stávala tvrz, kterou si dal postavit po roce 1620 jako provizorní obydlí Kryštof Častolár z Dlouhé Vsi. Na řece Doubravě, která obcí částečně protéká stál mlýn, který zajišťoval místním obyvatelům obživu. Jeho pozůstatky jsou dodnes patrné. V roce 1874 byla v obci vybudována škola, která již dlouhou dobu neslouží svému účelu, ale i dnes zde najde své kulturní a sportovní vyžití mládež i dospělí. Ke staré škole patří nově vybudované hřiště pro volejbal, nohejbal i tenis a také nově postavená technická budova s krbem a možností venkovního posezení. Při cestě nelze přehlédnout nově opravenou hasičskou zbrojnici s hodinami. 

 

Zajímavá místa části obce Borku, v Ostružně:

1. Starý mlýn

V Ostružně stával na řece Doubravě starý mlýn, jehož pozůstatky jsou dodnes jasně patrné. V okolí mlýna se rozprostírá nádherná příroda, která přímo vybízí k dlouhým romantickým procházkám.

2. Lípy

Na návsi v Ostružně stojí 4 staré obrovité lípy.

3. Bývalá škola v Ostružně

Centrum společenského a sportovního vyžití místních občanů.

 

Pověst:

Kdysi majitel Ostružna měl psa, kterého měl velice rád. Pes dostával nejlepší věci k žrádlu. Následkem toho ztloustl a nechtěl žráti. To pána velice rmoutilo. I otázal se místního kováře, zdali by psa jeho dovedl vyléčiti, aby zase žral. Kovář slíbil, že to dovede. Vzal psa k sobě, nedal mu tři dny nic žráti a pak jej vedl pánovi. Pán měl velikou radost, když pes předhozené mu kůrky chleba s hltavostí poříral, kdežto dříve rohlíčky, ani maso žráti nechtěl. Kováře odměnil tím, že mu dal úzký kus louky panské, jež se jako jazyk do panských polí zařezává a dosud místímu kováři náleží.

© 2012 Stezka poznání

Na začátek stránky ↑