Zastávka Světlá nad Sázavou - stanoviště č. 23

Ve městě Světlá nad Sázavou se nachází jedna zastávka Stezky poznání, kde naleznete naučnou tabuli, směrové tabule, aktuální infotabuli, lavičku a stojan na kola.


 

Historie:

Světlá nad Sázavou leží na horním toku řeky Sázavy, má necelých 7 000 obyvatel a proslavila se sklářstvím a těžbou žuly. Na levém břehu Sázavy se nachází účelově využívaný zámek s regionálním Muzeem Světelska, v zámeckém parku pak zajímavé prvky drobné architektury a dva rybníky, další za parkem s možností koupání. Na náměstí Trčků z Lípy stojí budova radnice, děkanský kostel sv. Václava s charakteristickou věží tvořící dominantu města, v sousedství městská knihovna s turistickým informačním centrem a galerií.

Pod částí náměstí soustava středověkých chodeb se stěnami a stropy opracovanými do klenby s patrnými stopami po ručních nástrojích použitých při ražbě. Na přelomu května a června (jednou za dva roky) Horácko zpívá a tančí – festival folklórních souborů s jarmarkem lidových řemesel, v září Světelské babí léto s dechovkou – malá přehlídka dechových kapel. Tradiční Josefské a Vánoční trhy, v září velká Svatováclavská pouť s řadou atrakcí pro děti a množstvím stánků s nejrůznějším zbožím. 

Okolní kopcovitá krajina nabízí nepřeberné možnosti pěším turistům i cyklistům, na své si přijdou také vodáci a v zimě lyžaři. Na vrchu Kadlečák pravidelně udržovaná sjezdovka s technickým zasněžováním a večerním osvětlením, vhodné terény i pro běžkaře, ve městě krytý zimní stadion.

Městu s téměř sedmi tisíci obyvateli se říká Město skla a kamene, a proto také památník na náměstí Trčků z Lípy symbolizuje sklářství a kamenictví. Centru města dominují budova radnice a kostel sv. Václava s charakteristickou věží. Pod náměstím je zpřístupněna soustava středověkých podzemních chodeb o celkové délce 220 m, na levém břehu Sázavy se nachází zámek, v jehož východním křídle bylo zřízeno Muzeum Světelska. Světlá je ideálním výchozím místem pro výlety k atraktivním turistickým cílům v okolí – na hrad Lipnici, vrch Melechov, do Stvořidel, či do Michalova statku v Pohledi. 

Ve městě je Společenský dům s divadelním a tanečním sálem, kino a Galerie Na Půdě, sportovnímu vyžití slouží Sportovní centrum s krytým hokejovým stadionem, fotbalový stadion, tenisová hala a tenisové kurty. Ubytování nabízí několik hotelů a penzionů.

 

Zajímavá místa ve Světlé nad Sázavou a okolí

1. Kostel sv. Václava

Kostel vznikl spolu se založením sídla v kolonizovaném území vilémovských benediktinů pravděpodobně v 2. polovině 12. století. Kostel má věž, která má charakteristické dřevěné patro s podsebitím. Uvnitř se nacházejí obrazy Ignáce Raaba pocházející z cisterciáckého kláštera v Sedlci u Kutné Hory.

2. Zámek

Zámek vznikl několika přestavbami z původní tvrze. S přestavbou zdejší tvrze započal nejprve Jan Burian Trčka z Lípy, který nechal přistavět i jednopatrovou budovu ve stylu loveckého zámečku. Čtyři křídla zámku tvoří uzavřené nádvoří, uprostřed kterého stojí kašna. Na zámek navazuje rozlehlý anglický park s rybníky. 

3. Muzeum Světelska

Ve východním křídle zámku se nachází Muzeum Světelska. Dokumentuje historii města a nejbližšího okolí. Jsou zde instalovány dokumenty a faksimile starých listin, panely věnované jednotlivým rodům, které Světlou vlastnily i památky na významné osobnosti Světelska.  Další dvě expozice představují sklářství a kamenictví, dvě zdejší  významná průmyslová odvětví.

4. Michalův statek v Pohledi

Při návštěvě Michalova statku v Pohledi si návštěvníci připomenou období od konce třicetileté války po zrušení roboty v roce 1848. Prohlídka zahrnuje obytné i hospodářské místnosti zemědělské usedlosti. 

5. Hrad Lipnice

Hrad byl založen na počátku 14. století. Lipnice patří svým rozsahem k velkým šlechtickým hradům. Ohromný palác a zejména samostatná kaple jsou ukazatelem vzrůstu moci a možností šlechtického stavebníka.

 

© 2012 Stezka poznání

Na začátek stránky ↑